Vælg dato herover og derefter klik på det tidspunkt du ønsker at se filmen nedenfor. Find mere information om filmen længere nede på siden.
DBP x Park Bio Ski Film Festival 2026
Efter flere udsolgte filmaftener vender DBP Freeride Ski Film Festival tilbage til Park Bio! Onsdag den 18. november samler vi igen det danske ski-community til en aften i puddersneens tegn.
På det store lærred viser vi fire film, der sætter stemningen for den kommende vinter:
- The Way Out: Årets nye skifilm fra Matchstick Productions
- The Island: Med det norske freerideikon Nikolai Schirmer, den dobbelte danske freeridemester Tobias Kronborg og Martin Birkelund
- Mytikas: Af Andreas Schubert og Mikkel Heftø, med Victor Niewald Mikkelsen fra Freeride Akademiet og Christoffer Nielsen
- The Aftermovie: Catski i Nordmakedonien med Nikolaj Vang, Db Journey og DBP Adventures
Glæd dig til en aften med vilde linjer på lærredet, masser af vinterinspiration og fællesskab med andre, der elsker skiløb.
The Way Out
Matchstick Productions er tilbage med The Way Out, en skifilm om alt det, der trækker os ud i bjergene. Fra stejle linjer i Alaska og dyb puddersne i Japan til skiløb i de schweiziske alper følger vi både velkendte navne og nye talenter. Det er en film fuld af skiløb, stærke billeder og den velkendte følelse af, at man helst vil af sted med det samme.
The Island
Langt nord for polarcirklen ligger et afsides paradis for de særligt interesserede. Dagene er korte, temperaturerne lave og vinteren lang. Følg Nikolai Schirmer, Martin Birkelund og den dobbelte danske freeridemester Tobias Kronborg på Kvaløya, hvor de tager på jagt efter stejle linjer og den første nedkørsel af klatrefjeldet Masta. Med sneklædte fjelde og Barentshavet som baggrund kommer vi tæt på vurderingerne og arbejdet bag skiløbet i et terræn med små marginer.
Mytikas
En film af Andreas Schubert og Mikkel Heftø med Victor Niewald Mikkelsen fra Freeride Akademiet og Christoffer Nielsen.
Victor og Christoffer drager ud for at udforske nye og ukonventionelle steder at stå på ski. Grækenland er bedst kendt for sine øer og sommerturisme, men er også hjemsted for enorme bjergkæder, der stort set fortsat er uudforskede på ski.
Rejsen begynder i Pindus-bjergene, hvor de forsøger at stå på ski på de to højeste bjergtoppe uden for Olympen. Derfra fortsætter de til Grækenlands højeste bjerg, hvor den ultimative udfordring venter: at bestige Olympen og stå på ski i Mytikas-couloiren.
Undervejs opdager de, hvor fjerntliggende de græske bjerge kan være, og deres viden, erfaring og færdigheder sættes på prøve, mens de navigerer i ukendt terræn og skiftende forhold.
The Aftermovie
I januar 2026 tog Nikolaj Vang, Db Journey og DBP Adventures til Nordmakedonien på catski-eventyr. Nu viser vi for første gang aftermovien fra turen på det store biograflærred. Tag med ud i bjergene, når gruppen jagter gode linjer og puddersne – og få et indblik i både skiløbet og fællesskabet, der opstod undervejs.
Vind præmier på aftenen
Vi trækker lod blandt publikum om et rejsegavekort på 2.000 kr. til DBP Adventures og to par Boondock II RIG® Reflect M-skibriller fra Sweet Protection til en værdi af ca. 1.500 kr. pr. par. Vinderne trækkes i salen på selve aftenen.
Der kan ikke benyttes fribilletter til dette arrangement.